Radenie

Nájdete nás v Leviciach

(+421) 948-570-370

Cenník - Oprava a servis radenia bicykla

Cykloservis výmeny, či nastavenia radenia prehadzovača a prešmykača

Nižšie nájdete súpis servisných úkonov týkajúci sa radenia bicykla - konkrétne prehadzovača a prešmykača. Servis obvykle môže zahŕňať nastavenie a výmenu prehadzovača alebo prešmykača, rovnanie pätky, výmeny lanka a bowdenu, premazanie reťaze, premazanie prehadzovača i prešmykača a radu ďalších úkonov. Tu nájdete Sprievodný lístok pre servisovanie bicykla.

Cena
Oprava radenia od 4,00 €
Nastavenie prehadzovača alebo prešmykača 4,00 €
Výmena prehadzovača alebo prešmykača 5,00 €
Výmena lanka s namazaním bowdena (bez materiálu) 2,00 €
Rovnanie pätky prehadzovača s nastavením 7,00 €
Výmena lanka a bowdenu - vonkajšie vedenie od 3,00 €
Výmena lanka a bowdenu - vnútorné  vedenie 5,00 €
Premazanie reťaze / prehadzovača / prešmykača 3,00 €
Montáž radiaceho ústrojenstva s nastavením (1 radenie vrátane nových bowdenov a štandardného lanka) 15,00 €
Výmena reťaze a skrátenie na optimálnu dlžku (nitovanie reťaze) 4,00 €
Velký servis radenia (výmena lanka a bowdenov za nové, namazanie + nastavenie) 16,00 €

Ak hľadáte komplexný servis, pozrite si ponuku našich servisných balíkov pre celoodpružené bicykle alebo klasické a HardTail bicykle.
Cenník prác je uvedený bez použitých dielov a materiálu.
Ceny sú uvedené vrátane 20% DPH.

Otázky o údržbe, nastavení a radení prehadzovača

Vo väčšine prípadov je to z dôvodu vynakladaného pnutia na oceľové lanko prevodu prehadzovačky. To sa časom týmto pnutím postupne natiahne a je potrebné ho došponovať. Tiež sa môže stať že vám bicykel padne poprípade sa oprie o prehadzovač, ktorý sa následne mierne ohne. Stačí aj malé vychýlenie o 1 mm a prehadzovač neradí ako by mal.

Ak nedošlo k mechanickému poškodeniu najpravdepodobnejšie stačí nastaviť horný doraz na prehadzovači. Ak táto oprava nepomôže bude pravdepodobným problémom ohnutá pätka prehadzovačky smerom dovnútra.

Opäť platí, že ak ste v poslednej dobe nemenili ani nenastavovali vašu prehadzovačku a reťaz vám padá medzi kazetu a rám (dolná trubka zadného trojuholníka), je potrebné nastaviť na prehadzovačke skrutku dolného dorazu alebo je pätka vašej prehadzovačky s najväčšou pravdepodobnosťou ohnutá smerom von.

Príčin môže byť niekoľko. Oceľové lanko radenia prehadzovačky môže byť príliš voľné alebo príliš napnuté. Neochotné preraďovanie môže byť tiež spôsobené nahromadením špiny medzi oceľovým lankom a bowdenom. Ďalšou príčinou môže byť uvoľnená prehadzovačka, pätka prehadzovačky, či kazeta. Tiež treba skontrolovať čistotu a funkčnosť prehadzovačky a správneho premazania. A v neposlednom rade treba preveriť správnosť osadenie kolesa a jeho dotiahnutosti. Netreba zabúdať ani na vyťahanú reťaz, ktorá veľmi ovplyvňuje chod celého radenia.

Kolieska v prehadzovači vydržia veľmi dlho . Záleží od kvality vyhotovenia teda modelovej rady samotného kolieska. V tých lepších sadách je v kladke samostatné ložisko ktoré sa môže opotrebovať. Pri ostatných tipoch treba dávať pozor na tvar zubov na koliesku. Ak sa začínajú špičatiť poprípade ich ani nie je vidno je najvyšší čas ich vymeniť.

Lepšie prehadzovače majú v sebe šponovák, ktorý vám túto reťaz šponuje pokiaľ je zapnutý. Pri nižších triedach je na prehadzovači šponovacia skrutka, ktorou sa prehadzovač viacej našponuje.

Pokiaľ je to len povrchová hrdza na časti lanka ktorá nie je v bowdene nie je to až taký problém. Ak by však bolo lanko hrdzavé aj v bowdene je potrebná jeho výmena spolu s bowdenom. Ovplyvňuje to chod celého systému.

Pätka na prehadzovači je najslabšia časť celého sytému. Pokiaľ na bicykli spadnete pätka je prvá vec ktorá sa poškodí a prečo je to tak? Je jednoduchšie a lacnejšie vymeniť pätku za pár eur ako celý prehadzovač za niekoľko desiatok eur. Netreba sa však báť, nie vždy je nutné ju vymeniť ale stačí ju vyrovnať pomocou vyrovnávača pätiek.

Toto je veľmi individuálne. Cena sa začína na 5 Eurách a ovplyvňuje ju veľa faktorov ako napríklad stav samotnej retaze alebo celého pohonného systému. Kto nemaže ten nejede, platí aj u reťazí takže prvá vec ktorá sa robí pri servise je že sa premaže celý systém až následne sa začne s nastavovaním. Cena mazania sa pohybuje okolo 3 eur.

Otázky o údržbe, nastavení a radení prešmykača

Prešmykač môže spôsobiť pomalé / lenivé alebo nepresné radenie, pretože:

  • 
telo prešmykača nie je správne umiestnené,
  • 
nie sú správne nastavené dorazové skrutky prešmykača,

  • mechanizmus prešmykača je znečistený alebo zahrdzavený,

  • lanko je poškodené alebo nesprávne napnuté.

Demontáž prešmykača nie je dobrý nápad, pokiaľ na to nemáte nejaký dôvod a nie ste aspoň trošku zručný. Čo demontážou prešmykača urobíte, je, že sa oberiete o využitie širšej škály prevodových stupňov, ktoré vám v súčasnosti umožňujú ísť rýchlejšie na rovinách alebo ľahšie do kopcov. Ak nie ste s chodom vášho prešmykača spokojní, nechajte si ho u nás vyladiť a neodstraňujte ho.

Stručne povedané, najskôr upravte prešmykač, potom prehadzovačku.

Výmena prešmykača s nastavením stojí zvyčajne 8 eur. Cena nového prešmykača závisí od jeho triedy a zvyčajne sa pohybuje od 6 Eur. Veľa krát je však potrebné vymeniť aj lanko pre lepší chod a plynulejšie nastavenie. Pravidlo to však nie je. Cena nerezového lanka je cca 1,50 Eur.

Zanechajte Váš príspevok k článku

Podmienky pre pridanie príspevku nájdete tu! Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Vyplnenie políčok s hviezdičkou* je povinné.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Potrebujete opraviť váš bicykel, ale nikdy ste u nás neboli?

Získajte 15% zľavu na prvý servis

Pokazil sa vám bicykel alebo nadišiel čas pravidelného servisu? Váhate však, či využiť naše služby? Uľahčíme vám to! Vyplňte servisný lístok, prineste nám bicykel (alebo ho my vyzdvihneme u vás doma), vykonáme kompletnú diagnostiku, po oprave bude opäť fungovať ako nový a za vašu dôveru vás ešte odmeníme zľavou 15% na prvý prevedený servis. Samozrejme, na vykonaný servis od nás dostanete záruku po dobu 2 mesiacov a na diely po dobu 2 rokov.

Návrat hore